Gydymo rezultatai: 3 000 vaikų per 15 metų

gb_konferencijaNevaisingumas – aktuali ir vis didėjanti problema ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Lietuvoje kas penkta-šešta pora, ketinanti susilaukti vaikelio, susiduria su šia kliūtimi. Vis dėlto, nepaisant plataus masto, nevaisingumas lieka rate tų problemų, kurias viešumoje linkstama nutylėti. Tuo tarpu nevaisingumo gydymo srities specialistai intensyviai gilina žinias ir kaupia patirtį, kad galėtų įkvėpti vilties ir efektyviai padėti įveikti problemą tokioms poroms. 2012 m. sukanka 15 metų, kaip vienijamas bendros idėjos ir vertybių, veikia „Vaisingumo centras“, vadovaujamas gyd. Gražinos Bogdanskienės.

Jubiliejaus data šiemet sutapo su Lietuvos akušerių ginekologų draugijos (LAGD) Nevaisingumo sekcijos, kuriai pirmininkauja gyd. Bogdanskienė, organizuota konferencija „Nevaisingumo gydymo apžvalga ir naujovės“, vykusia kovo 16 d. Vilniuje. Konferencijoje dalyvavo akušeriai ginekologai, akušeriai (-ės), embriologai (-ės), šeimos ir laboratorinės medicinos gydytojai, operacinės ir bendrosios praktikos slaugytojai, endokrinologai, urologai. Konferencijos metu specialistai pristatė moterų ir vyrų reprodukcinės sveikatos diagnostikos rezultatus, visapusiškai aptarė nevaisingumo priežastis ir naujausias jų gydymo galimybes bei taktiką. LAGD Nevaisingumo sekcijos pirmininkė ir „Vaisingumo centro“ ekspertai apibendrino per 15 metų centro praktikos sukauptą patirtį, pateikė visuomenei aktualias žinias ir naujoves, siekiant tiek mažinti problemos mastą šalyje, tiek ir atsakyti į su pagalbiniu ir dirbtiniu apvaisinimu susijusius klausimus, kurių viešai užduoti nedrįsta su nevaisingumu susiduriančios poros. Gyd. Bogdanskienė pastebėjo, kad kartkartėmis susilaukiama kritikos dėl sąvokos „dirbtinis apvaisinimas“, tačiau prieš 20 metų, pradedant veiklą, šiam diskursui nebuvo nei erdvės, nei pakankamą kvalifikaciją įgijusių dalyvių. Tais laikais net ir profesinėje bendruomenėje buvo išreiškiamos abejonės, ar tokios procedūros apskritai gali pasiteisinti.

Per 15 veiklos metų centro specialistų dėka gimė daugiau nei 3000 vaikų. Šiemet 18-ąjį gimtadienį švenčia pirmosios šalyje dvynukės, gimusios po dirbtinio apvaisinimo procedūros. 2000 m. pirmą kartą atlikta mikromanipuliacinės IVF procedūros intracitoplazminė spermatozoido injekcija į kiaušialąstę (ICSI), o per 10 metų atlikta 112 tokių procedūrų, iš jų 72 diagnostinės ir 40 gydomųjų. Pacientų poroms ši procedūra buvo bene vienintelė galimybė susilaukti vaikų. Nevaisingumo problemai spręsti šiandien centre atliekamos naujausios procedūros, tokios, kaip vitrifikacija (greitas embrionų ir kiaušialąsčių šaldymo metodas, leidžiantis jas išlaikyti ilgam laikui), PICSI (fiziologiškai atrinktų spermatozoidų intracitoplazminė injekcija , kai atrenkami tik subrendę ir pajėgūs atlikti savo fiziologinę funkciją spermatozoidai ICSI procedūrai), specialios terpės sukūrimas naudojant vadinamuosius „embrionų klijus“, gerinančius embriono implantaciją. Diagnostiką, gydymą, o neretai ir gimdymą Lietuvoje renkasi vis daugiau pacientų iš užsienio. Centro praktikoje pasitaikė išskirtinių atvejų, kuomet nuotoliniu būdu, telefonu ir el. paštu konsultuojant bei teikiant rekomendacijas kolegoms iš JAV, gydymą ir diagnostiką lydėjo sėkmė.

Centro vadovė apgailestavo, kad specialistams nepavyksta pritaikyti sukauptą patirtį ir pasiekimus taikyti visoms poroms, kurioms reikalinga pagalba. Šią situaciją lemia ne diagnostikos ar gydymo priemonių ribotumas, o įstatymo dėl pagalbinio apvaisinimo ir, kaip pasekmė, jam skirtų kompensacijų iš valstybės biudžeto nebuvimas. Gyd. Bogdanskienė išreiškė atskirą padėką universitetinėms ir neuniversitetinėms valstybinėms gydymo įstaigoms, kurios su centru noriai bendradarbiauja atliekant poroms diagnostinius tyrimus. Deja specialistų išvada, patvirtinanti esant problemą, poroms gali skambėti lyg verdiktas, jei šios negali kreiptis dėl tolimesnio gydymo į privačias klinikas. Siekiant spręsti susidariusią situaciją „Vaisingumo centras“ aktyviai dalyvauja viešoje veikloje vardan šiai dienai dar nepriimtų įstatymų, reglamentuojančių dirbtinį ir pagalbinį apvaisinimą. Todėl apibendrinusi per 15 metų įgytą kvalifikaciją ir patirtį, centro vadovė pabrėžė, jog artimiausi ateities planai - gilinti įdirbį, kad pagaliau būtų priimti įstatymai, įgalinantys gydytojus kvalifikaciją ir patirtį taikyti visoms poroms, kurioms reikalinga pagalba.
 

www.alfa.lt

  

Uždaryti

Ačiū.

Netrukus su Jumis susisieksime.

Registruokitės konsultacijai

Darbo laikas