Pasaulyje – dvynių bumas: mokslininkai bando paaiškinti priežastis

Pasaulyje vidutiniškai gimsta apie 12 porų dvynių iš 1000 gimdymų. Žinoma, šis procentas skirtingose šalyse skiriasi, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje apie 15, o JAV – apie 34 dvynius iš 1000 gimdymų.

Pastarąjį penkmetį mokslininkai fiksuoja didžiausią kada nors buvusį dvynių gimstamumą ir aiškinasi šio bumo priežastis.

dvynukkk

Pirmiausia jau tapo normalu moterims gimdyti ne anksčiau kaip 30–35 metų, dažnai ir dar vėliau. Medikai svarsto, kad būtent tai iš dalies lemia dvynių gausėjimą. Mat kuo vyresnė moteris ryžtasi susilaukti vaikų, tuo mažesnė tikimybė jai pastoti, tad jai reikia nevaisingumo specialistų pagalbos. Moterims skiriami hormoniniai preparatai turi įtakos tam, kad didėja tikimybė natūraliai užsimegzti daugiau nei vienam vaisiui. Be to, jei nepavyksta pastoti natūraliai, gelbėja pagalbinio apvaisinimo procedūra – po jos tikimybė susilaukti dvynių išauga dar labiau.

Pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje pradininkė ir Vaisingumo centro vadovė gydytoja Gražina Bogdanskienė paaiškino, kad tikimybė moteriai natūraliai susilaukti dvynių yra apie 3 procentus.

 

Vadinasi, iš šimto porų 3 susilaukia dvynukų. Taigi į tuos 3 procentus patenka moterys, susilaukusios dvynių atsitiktinai, be jokių medikamentų, ir moterys po gydymo. „Dažniau moteris susilaukia dvynių po tam tikro nevaisingumo gydymo. Tokioms moterims, kurioms yra sutrikusi ovuliacija, ji dažnai yra skatinama vaistais. Ir po tokio gydymo daliai pacienčių ima augti du folikulai. Mat šioje situacijoje skiriami vaistai skatina folikulų augimą. Ir nebūtinai vieno“, – teigė G.Bogdanskienė.

Gimus dvyniams neretai motinos klausiama, ar kartais giminėje jau nebuvo dvynių. Pasak gydytojos, mokslo nėra įrodyta, kad dvynių gimimas yra tiesiogiai susijęs su paveldimumu. Esą jei močiutė susilaukė dvynių, ir mama jų susilauks, vėliau ir anūkė. „Vis dėlto polinkis augti daugiau kiaušialąsčių gali būti. Pavyzdžiui, jei moters hormonų pusiausvyra yra sutrikusi ir ji serga – turi policistinių kiaušidžių sindromą. Jei mes jį gydome, dažniausiai išsivysto daugiau nei vienas folikulas, ir gimsta dvyniai. Tai reiškia, kad jei močiutė sirgo šia liga, turbūt sirgs ir mama, ir anūkė. Jei mano pacientės skundžiasi šiuo sutrikimu, dažniausiai giminėje yra ir daugiau sergančių moterų. Taigi dvynių gimimas keliose kartose gali būti susijęs su liga. Bet kad sveika moteris pagimdytų dvynius, o vėliau jos dukros vėl turėtų daugiavaisį nėštumą, mokslinės sąsajos nėra įrodyta“, – aiškino G.Bogdanskienė.

Uždaryti

Ačiū.

Netrukus su Jumis susisieksime.

Registruokitės konsultacijai

Darbo laikas